Apel do seniorów

Plakat min

Mając na uwadze kolejne przypadki wyłudzeń pieniędzy, do których dochodzi na terenie województwa dolnośląskiego oraz całego kraju, apelujemy do mieszkańców powiatu złotoryjskiego o ostrożność w kontaktach z osobami nieznajomymi, szczególnie z osobami, które dokonują wyłudzeń pieniędzy.

Metody działania oszustów polegają na wstępnych kontaktach telefonicznych z wytypowaną ofiarą. W trakcie rozmowy przestępca przedstawia się jako członek rodziny lub policjant. Prowadzi rozmowę telefoniczną tak, aby osoba starsza uwierzyła, że rozmawia z prawdziwym funkcjonariuszem, synem, wnukiem lub córką. Opisuje zmyśloną przez niego historię o kłopotach finansowych, związaną najczęściej z jakąś tragedią (np. wypadek drogowy lub tajne działania Policji ukierunkowane na rozbicie grupy przestępców wyłudzających pieniądze itp.)

W trakcie rozmowy, przestępca prosi o natychmiastową pomoc, najczęściej pożyczkę pieniędzy. Oszust potrafi dzwonić nawet kilkukrotnie lub wcale się nie rozłącza. Prosi o anonimowość a przy tym stara się ustalić kwotę, miejsce i czas przekazania gotówki. Jednocześnie zaznacza, że nie będzie mógł osobiście odebrać pieniędzy ale wyśle po nie swoją koleżankę, kolegę, policjanta lub adwokata. Podstawiona osoba, współsprawca oszustwa, odwiedza ofiarę w domu, spotyka się z nią w miejscu publicznym lub odbiera pieniądze wcześniej pozostawione we wskazanym miejscu, np. na ławce lub w koszu na śmieci.

 wzorowy senior grafika 1

Ofiara najczęściej orientuje się, ze została oszukana dopiero wtedy, gdy skontaktuje się z nią prawdziwy członek rodziny, po którego wcześniej podszyli się przestępcy.

W związku z powtarzającymi się zdarzeniami o podobnym schemacie działania przestępców, funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi apelują do seniorów: Nie bądźcie łatwowierni, nie dajcie się oszukać!

W przypadku jakiejkolwiek telefonicznej prośby o pożyczkę należy się rozłączyć i ponownie skontaktować z krewnym, do którego miały trafić pieniądze i potwierdzić, czy rzeczywiście ich potrzebuje i czy opisane zdarzenie miało miejsce. W przypadku uzasadnionych podejrzeń należy natychmiast powiadomić Policję, dzwoniąc na bezpłatny numer alarmowy 112.

Funkcjonariusze
z Komendy Powiatowej Policji
w Złotoryi